Пречиствателни станции – оборудване

Пречиствателни станции – оборудване

На този етап се използва следното оборудване:

  • решетъчни устройства – са изработени от автоматичен и конвенционален дизайн. Предназначени за задържане на големи отпадъци, които по-късно се изхвърлят като твърди битови отпадъци
  • пясъкоуловители – основната им цел е да задържат и събират пясък, счупено стъкло и подобни замърсители, съответстващи на фракционния размер на механичните решетки
  • първични утаители – поради увеличения обем се образуват зони на утаяване, позволяващи на фините суспензии да се утаят на дъното на резервоара. За подобряване на качеството на почистване се използват специализирани изтегляния
  • уловители на мазнини и маслоуловители – принципът на действие се основава на преминаването на дренажа през поредица от прегради и мембрани. В резултат на това се получава задържане на маслени съставки.

Свържете се с нас –  фирма АйБиЕс ЕООД, Адрес: гр. Дряново, 5370, ул. Ангел Кънчев 31

Телефон за връзка: Телефон: 0885 423 977.

Аерационни резервоари

Предварително почистени от едри отпадъци и суспендирани твърди вещества, те отиват на биологична обработка в аерационни резервоари.

Аераторът е резервоар (биореактор) за пречиствателни станции, в който се извършва процесът на биохимично пречистване на отпадъчни води. Реакцията протича с постоянно поддържане на активна утайка в необходимата концентрация.

Анаеробно-аеробните условия, създадени в аераторите с използване на суспендирана и прикрепена активна биомаса, осигуряват унищожаването на органичните замърсители и режима на нитроденитрификация.

За нормалното функциониране на микроорганизмите от активна утайка, въздухът се подава към аерационния резервоар. Смес от пречистена вода и активна утайка от аерационни резервоари се насочва към вторичен пречистител. Излишната активна утайка от вторичния избистрител се изпраща към утайката, където обемът на утайката се намалява с около 4-6 пъти и след това за обезводняване или утачни карти. След това избистрената вода отива на физико-химична обработка в миксера, където се смесва с реагенти (коагуланти и флокуланти) за допълнително пречистване от фосфати, а след това в блокове за последваща обработка, където се избистрят от коагулирани частици неразтворими фосфатни съединения на тънка -слоеви модули и филтрирани през гранулиран фураж.